افزایش80 درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در فراوری مکمل های غذایی

به گزارش وبلاگ اوتلت، معاون امور صنایع وزارت صمت از افزایش 80 درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در فراوری مکمل های غذایی اطلاع داد و گفت: سیاست اصلی وزارت صمت، بر توسعه عمق ساخت داخل در فراوری مواد اولیه وارداتی مورد احتیاج صنایع متمرکز شده است.

افزایش80 درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در فراوری مکمل های غذایی

به گزارش وبلاگ اوتلت، مهدی صادقی نیارکی در همایش مکمل های صنایع غذایی و دارویی با نگاهی به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دراین صنعت، بیان نمود: به رغم محدودیت ها و مشکلاتی که پیش روی فراوری قرار داشت ضریب خوداتکایی صنعتی در این صنعت از 20 درصد در سال های قبل به 80درصد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر مدیریت صحیح واردات و توسعه فراوری مواد اولیه وارداتی اضافه نمود: در سال های گذشته عمدتا محصول نهایی وارد کشور می شد و وزن واردات در این صنعت بیش از 80 درصد بود و واردات مواد اولیه در این صنعت به 28میلیون دلارمی رسید، این در حالی است که امروز با کوشش صنعتگران این بخش، وزن فراوری در صنایع مکمل های غذایی افزایش و واردات مواد اولیه به 190میلیون دلار افزایش یافته است که این نشان از توسعه فراوری داخل این صنعت در این بخش دارد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به تغییر فرایند فراوری در صنایع مکمل های دارویی و غذایی و گرایش به سمت خلق ارزش اضافه نموده، دارایی های نامشهود، خلق برند و توسعه صادرات اضافه نمود: رویکرد دیگر در توسعه صنایع، حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش در صنایع مختلف و توسعه عمق ساخت داخل در فراوری مواد اولیه وارداتی است.

صادقی نیارکی به تشریح فضای صنعتی کشور در زمان مواجهه با شیوع بیماری کرونا در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: شیوع ویروس کرونا، همه کشورها را در شرایط یکسانی قرار داد و در چنین فضایی، کشورما با عزم ملی و کوشش صنعتگران توانست ظرف مدت کوتاهی در فراوری محصولات مقابله با این بیماری، به خوداتکایی برسد.

معاون امور صنایع وزارت صمت توضیح داد: ما با تکیه بر توانمندی های صنعتگران کشورمان توانستیم فضای بحرانی را مدیریت نموده و با کمترین آسیب از این شرایط عبور کنیم.

صادقی نیارکی در بخش دیگری از سخنانش به افزایش ظرفیت فراوری در سایر محصولات منتخب صنعتی نیز گریزی زد و گفت: علاوه بر نمایش توانمندی های صنعتگران در فراوری محصولات مقابله با بیماری کرونا، فرایند فراوری محصولاتی نظیر خودرو، لوازم خانگی، پتروشیمی و ... نیز افزایشی بود.

وی توضیح داد: صنعت خودرو به عنوان یکی از صنایع پیشران کشور از اولین صنایعی بود که مورد تحریم نهاده شد واین زنجیره صنعتی با تکیه بر ظرفیت های داخلی توانست فرایند فراوری را طی سه ماهه اخیر افزایشی کند. صنعت لوازم خانگی نیز به رغم خروج دو برند بین المللی از ایران توانست به تکیه بر پتانسیل های داخلی ظرفیت فراوری را افزایش داده و امروز شاهد رشد مناسب در فراوریات این بخش هستیم.

اتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش80 درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در فراوری مکمل های غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش80 درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در فراوری مکمل های غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید