چرا آمار کرونا در استان بوشهر ناسازگاری دارد؟

به گزارش وبلاگ اوتلت، خبرنگاران/بوشهر ویروس کرونا نامی که نخستین بار از ووهان در جهان طنین انداز شد و روزهای زیادی است که ناقوس مرگ را به صدا درآورده و جان های زیادی را می گیرد!

چرا آمار کرونا در استان بوشهر ناسازگاری دارد؟

ترس و وحشت از سریع الانتقال بودن و شیوع بیماری همه حا را در بر گرفت و کووید 19 به سرعت شهرها و روستاها را درنوردید و بالاخره پس از گردش در تمام استان های ایران، پنجشنبه 15 اسفندماه 1398 و با اعلام 3 مورد مثبت به بوشهر هم پای گذاشت.

روز گذشته -سه شنبه / 1 اردیبهشت 1399- سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 1294 بیمار جدید کرونا بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی در کشور اطلاع داد. این در حالی است که به گواه آمار وزارت بهداشت تا امروز 5209 نفر از بیماران مبتلا به کرونا، جان باخته اند و 59 هزار و 273 نفر از بیماران نیز بهبود یافته و ترخیص شده اند.

بنا به اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، 3 هزار و 389 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون 353 هزار و 12 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور اجرا شده است.

هشدارها به قوت خود باقی است

کیانوش جهانپور همچنین در روزهای گذشته با اشاره به فرایند مدیریت این بیماری، ثبات آن در روزهای اخیر و همچنین کاهش تدریجی در اغلب نقاط و استان های کشور، گفته است: البته همه هشدارها به قوت خود باقی است و به ویژه با اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند و بازگشت مشاغل کم خطر به چرخه اقتصاد، قاعدتا ممکن است ترددهای ضروری افزایش یافته باشد. بنابراین رعایت فاصله گذاری در مکان های مختلف و استفاده از ماسک حتی ماسک های خانگی و همچنین رعایت شست وشوی مکرر دست ها و ضدعفونی کردن دست ها با محلول های پایه الکلی توصیه می گردد.

لزوم تکمیل پفراینده بیماران و فوتی های مشکوک به کرونا

وزیر بهداشت در روزهای قبل و طی نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی بر لزوم تکمیل پفراینده های بیماران بستری و فوت شدگان مشکوک به بیماری کووید19 در سراسر کشور و در اسرع وقت، تاکید نمود.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در نامه دکتر سعید نمکی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی آمده است: کلیه موارد بستری و یا فوت شده که با تشخیص پزشک معالج به عنوان مبتلا به بیماری کووید-19 تشخیص داده شده اند، لکن نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست به عنوان محتمل تلقی گردد و ضروری است تمام تصاویر رادیولوژیک و نتایج آزمایش های پاراکلینیک آنها در پفراینده کاغذی و الکترونیک به گونه ای در سیستم HIS بیمارستان ثبت گردد که قابلیت بازبینی و رهگیری در آینده را داشته باشد.

نمکی همچنین در این نامه تاکید نموده است: کلیه موارد مثبت آزمایشگاهی ابتلا و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مرکز مدیریت بیماری های واگیر اعلام تا توسط سخنگوی این وزارتخانه اطلاع رسانی گردد. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولین دانشگاه خواهد بود.

تحلیل شرایط اپیدمی در استان های کشور

بر اساس آنالیز های اپیدمیولوژی اجرا شده بر فرایند ابتلا و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از سوی وزارت بهداشت و با استفاده از تحلیل فرایند تغییرات رخ داده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه طی هفته گذشته در مورد شش استان تهران، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، گیلان و مازندران به نظر می رسد موج جدید اپیدمی شروع شده است. به نظر می رسد پنج استان اصفهان، ایلام، خراسان جنوبی، همدان و خراسان رضوی اخیراً پیک اپیدمی را تجربه نموده اند. چهار استان مرکزی، قم، آذربایجان غربی و کرمان فرایند نزولی را نشان می دهد.

در مورد 14 استان البرز، سمنان، یزد، قزوین، زنجان، اردبیل، لرستان، خراسان شمالی، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از شرایط اپیدمی را نشان نمی دهد. البته یک استان می تواند چندین اپیدمی متوالی و چندین پیک منحنی را تجربه کند.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تا ظهر روز گذشته با تائید ابتلای 4 مورد جدید، بهبودی 104 نفر و ترخیص و مراقبت خانگی 45 بیمار شرایط نسبتا خوب ارزیابی شده است.

به گزارش وبلاگ اوتلت، مجموع افرادی که در استان بوشهر به کرونا مبتلا شدند در ابتدای اردیبهشت ماه 167 نفر شامل 92 مرد و 75 زن است که 104 نفر از این بیماری رهایی یافته اند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، در حال حاضر 7 بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان بستری هستند و فرایند درمانی خود را سپری می نمایند. همچنین 39 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های استان تحت مراقبت قرار دارند.

چرا استان بوشهر دیرتر از همه جا درگیر شد

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر در گفت وگو با وبلاگ اوتلت مطرح کرد: از همان روزهای ابتدایی دستور استانداری مبنی بر تعطیلی و تصویب تعطیلی تمام نمایشگاه ها تا عرضه سفره هفت سین و ماهی گلی نیز لغو شد. همچنین بازارهای گناوه و دیلم و دشتستان که با همکاری اصناف تعطیل شد و این باعث شد تا 15 اسفندماه مورد مثبت نداشتیم. هر چه ما به ابتدا نزدیک تر شویم اقدامات موثرتر است و هرچه از ابتدا دورتر شویم تاثیر کمتری دارد. یعنی پس از گذشت دو ماه حتی اگر تمام مغازه ها تعطیل گردد تاثیر چندانی نخواهد داشت.

سعید کشمیری با بیان اینکه تفاوت استان بوشهر با سایر نقاط کشور همین بود، اضافه نمود: در روز سوم یعنی همان شروع با مسئولان پتروشیمی و پارس جنوبی در عسلویه جلسه گذاشتیم که خود آنها نیز از طرف وزارت متبوع خود بخشنامه داشته و عزم راسخی برای کنترل بیماری در منطقه داشتند.

وی بیان نمود: دانشگاه نیز در کنار صنعت نهاده شد و مشاوره های لازم را به آنها ارائه کرد، تعهد به کاهش رفت و آمد، محدودیت و تغییر شیفت، توزیع مواد ضدعفونی و رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری، تعطیل کردن سلف سرویس ها، نظارت بر رفت و آمد کارکنان و خطوط هوایی که همه این موارد کنترل شد، به علاوه تمهیداتی که از طرف وزارتخانه و یا ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام دادند.

در استان بوشهر اقدامات منحصربه فردی را تجربه کردیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اهمیت همکاری و حضور مردم در کنار متولیان بهداشت اظهار کرد: در استان بوشهر اقدامات بدیع و منحصربه فردی را تجربه کردیم که در کشور تازگی داشت، در گناوه حتی دادستان حکم جالبی مبنی بر اجازه ندادن به ورود غیربومی ها به شهر صادر کرد، قرنطینه 14 روزه ورودی های استان با هزینه شخصی و همکاری نیروهای مردمی که بعضاً تا 20 روز به خانه نرفتند. یاری های مردمی برای کشف و پلمب خانه های مبله و اقدامات دیگری که در کشور بی سابقه بود. بیماریابی ها توسط مرکز بهداشت که با یاری مردم و گزارشات مردمی ممکن شد و تمام این اقدامات بسیار موثر بود.

امکان ندارد تفاوت آمار اتفاقی باشد

این مسئول در پاسخ به اینکه چرا در مورد آمارهای استان بوشهر ناسازگاری وجود دارد، گفت: چون تعداد مراجعه نماینده به بیمارستان ها در استان ما کمتر از سایر استان ها است در نتیجه تعداد تست ها نیز از بقیه استانها کمتر است. الان قاعده ای که وجود دارد مانند کره جنوبی نیست که از آحاد مردم تست بگیریم و یا مانند امارات که در خودرو خود نشسته و در گذرگاهی از آنان تست گرفته گردد.

کشمیری شرح داد: ما از کسانی تست می گیریم که تست دریافت دلیل داشته باشد، یعنی آزمایش خون و سی تی اسکن بیمار مختل باشد و پزشک عفونی مشکوک بودن بیمار را تایید نموده باشد. چون تعداد این افراد در استان ما کم است، نسبت به جمعیت تا به امروز 1200 تست انجام داده ایم، یعنی از جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری یک هزارم و از هر هزار نفر برای یک نفر تست اجرا شده است.

کیت ها می توانند دچار اشکال باشند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر درباره پاسخ آزمایش ها و میزان قطعیت آن گفت: در تمام جهان آزمایش صد درصد نداریم و اشکالات تکنیکی در همه جا وجود دارد. نکته دیگر اینکه حتی کیت ها نیز می توانند دچار اشکال باشند به همین علت مرتبا در ارتباط با کیفیت کیت شاهد پیشرفت هستیم و کیت های بهتری وارد بازار می گردد و اینکه تعدادی منفی کاذب داشته باشیم طبیعی است. البته درمان های ما بر اساس تست و نمونه برداری نیست بلکه بر اساس قضاوت بالبنی پزشک است.

وی ادامه داد: تا الان بیش از 500 نفر در استان بوشهر نسخه ضدکرونا دریافت نموده اند. درست است که 160 مورد مثبت داریم ولی 500 بیمار دارو دریافت نموده اند و مبنای ما در واقع حال بیمار است. با تجهیز مراکز بهداشتی که اخیرا در سراسر استان اجرا شده و به دستور وزارت بهداشت برای افزایش تعداد تست تدارک دیده شده و به اندازه کافی کیت و ابزار نمونه گیری تهیه شده است. افراد مشکوک، خانواده بیماران و یا افراد دارای مشاغل پرخطر مانند بانک و بازار گروه های هدف ما هستند که از این افراد جداگانه و به تعداد زیاد تست گرفته و افراد ناقل را یافته و ایزوله کنیم؛ چون جامعه ای عاری از ویروس می گردد که ناقل ها را یافته و ایزوله نماید و مطمئن باشد که دیگر ناقل نیست.

تا زمانی که واکسن پیدا نگردد حاشیه امن نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: تا زمانی که واکسن پیدا نگردد ما حاشیه امنی نداریم یعنی فاصله گذاری باید تا آن موقع ادامه پیدا کند که می تواند حتی تا دو سال هم طول بکشد، این صحبت من نیست و کارشناسان و بهداشت جهانی بر آن مهر تایید زده اند. بنابراین باید تمام تمهیدات و موارد بهداشتی را انجام دهیم و فاصله گذاری را رعایت نماییم. این نیست که بگوییم خاتمه کرونا خاتمه زمستان یا خاتمه تابستان است، بلکه خاتمه کرونا زمانی است که واکسن یا داروی مناسبی پیدا گردد.

سعید کشمیری در مورد ثابت ماندن آمار شهرستان عسلویه در طی روزهای متوالی توضیح داد: نکته ای در مورد عسلویه اینکه یکی از پتروشیمی ها با هزینه خودش تمام پرسنل خود را به وسیله یک آزمایشگاه خصوصی تحت آزمایش قرار داد و از این 250 نفر تنها یک مورد مثبت داشتیم که آن هم ناقل و بدون علامت بوده است. باید بگویم که اساس کار ما شایعه نیست بلکه با مدارک و مستند کار می کنیم، و به هیچ وجه تمایلی برای ورود به بحث های دوطرفه و پاسخ به شبهات مختلف را نداریم. کار خود را می کنیم و به آن ایمان داریم؛ به نیروهای مردمی و یاری و حمایت مردم هم احتیاج داریم.

مگر می گردد در عسلویه کسی بمیرد و مردم متوجه نشوند؟

وی اضافه نمود: دوستانی با طرح مطالب مختلف سعی در ایجاد فضاهایی دارند، گلایه ای نداریم اما سعی ما تمرکز بر کار خودمان است. مگر می گردد در عسلویه کسی بیمار باشد و سرفه قطاری بکند و دوستانش نفهمند؟ یا بمیرد و دفنش نمایند و مردم متوجه نشوند. یا جواب آزمایش مثبت گردد و رسانه ای نگردد، جامعه ما آنقدرها هم رازنگهدار نیست.

اداراتی که فاصله گذاری را رعایت ننمایند رصد می شوند

این مسئول در مورد طرح فاصله گذاری هوشمند و اینکه بعضی ادارات مسائل بهداشتی را رعایت نمی نمایند و مصوبه های ستاد را اجرایی نمی نمایند، گفت: ستاد مبارزه با کرونا اداراتی که فاصله گذاری های هوشمند را رعایت ننمایند رصد می نماید و استاندار محترم از ما خواسته که این موارد را شخصا به ایشان جهت پیگیری ارائه کنیم، به خصوص در ارتباط با اینکه یک سوم نیروها حضور نداشته باشند و همچنین اقداماتی چون تب سنجی در ابتدای ورود، ضدعفونی سطوح و نصب طلق یا شیشه در میان ارباب رجوع و کارمند در بانکها و فروشگاه های عظیم انجام گردد.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر بیان نمود: اینها مصوبه ستاد است و ضمانت اجرایی دارد، روی سخن من به خصوص با مدیران کل است چرا که اگر مدیرکل متعهد باشد مدیران میانی متعهد خواهند بود و اگر مدیران میانی متعهد باشند کارمندان نیز متعهد خواهند بود. سازمان هایی که مدیران ارشد آنها موضوع را درک نموده و نسبت به آن حساسیت داشته اند در آنجا آرامش داریم و سازمان هایی که اهمیت موضوع را درک ننموده و نسبت به آن بی تفاوت بوده اند مجموعه آنها آلوده شده است.

بازاریان و مدیران صنف افراد بسیار مهمی هستند

کشمیری گفت: از روسای ادارات تقاضا دارم که شخصا مدیریت ستاد مبارزه با کرونا در مجموعه را بر عهده گرفته و بر زیرمجموعه ها و فعالیت های اداری خود نظارت نمایند، هم اینکه زمینه دورکاری کارمندان را تا حد امکان فراهم نمایند، همچنین مواد ضدعفونی برای ارباب رجوع و کارمندان خود تهیه و تامین و با این راهکارها مسائل را به حداقل برساند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآور شد: در مورد بازار واقعا رئیس صنف، بازاریان و مدیران صنف افراد بسیار مهمی هستند که بتوانند مسائل بهداشتی مهم را به بازاریان تذکر داده و پس از آن نیز زیرمجموعه ها و راسته ها که پاشنه آشیل ما هستند.

بازی تمام نشده است و در میانه ماجرا هستیم

وی توصیه کرد: مردم این مطلب مهم را باید بدانند که بازی تمام نشده و ما در میانه ماجرا هستیم. تنها با یاری همدیگر می توانیم این بحران را پشت سر بگذاریم و اگر بخواهیم به آن بی توجهی کنیم این بی تفاوتی می تواند منجر به فاجعه گردد.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر اظهار کرد: در مورد آزمایشگاه تجهیزات ما کاملاً استاندارد بوده و توسط آزمایشگاه مرکزی پاستور تایید شده است. در واقع هیچگونه خرابی نداشته ولی بعد از چند روز که مورد جدید مثبت نداشتیم موارد مثبت قبلی را تکرار کردیم تا از صحت کار مطمئن شویم و باز هم نمونه ها را به تهران ارسال کردیم. اکنون نیز آزمایشگاه در حال اجرا کار است و هیچگونه مسئله ای در این زمینه ندارد.

چرایی ثابت ماندن آمار بوشهر در روزهای متوالی

کشمیری در مورد ثابت ماندن آمار بوشهر برای روزهای متوالی با توجه به تعداد بیماران در استان های همجوار شرح داد: جمعیت استان های فارس و خوزستان 5 تا 6 برابر آمار استان بوشهر است و طبیعتا تعداد بیماران آنان نیز چند برابر است. ما بر روی بحث پیشگیری خیلی بیشتر کار کردیم و مردم نیز همکاری زیادی انجام دادند، مثلا همین تعطیلی بازارهای دیلم، گناوه و دشتستان.

این مسئول توضیح داد: از سوم اسفندماه و در شرایطی که هیچ مورد مثبتی نداشتیم تمام تجمعات از جمله بازار، خوابگاه ها، نمازجمعه، نماز جماعت، دانشگاه، پارک ها، رویدادهای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و... را کنترل کردیم.

سازمان متخلف باید به شخص استاندار جوابگو باشد

وی در پاسخ به اینکه شرایط تقریبا عادی شده و بعضی ادارات موارد و مصوبه ها را رعایت نمی نمایند، گفت: ستاد مبارزه با کرونا استان تمام موارد مبنی بر رعایت نکردن فاصله گذاری هوشمند توسط ادارات را رصد می نماید و طی گزارشی به استاندار ارائه می دهد و استاندار محترم نیز شخصا به این موضوع رسیدگی می نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: به خصوص در ارتباط با اینکه یک سوم افراد حضور نداشته باشند و تب سنجی زمان ورود، ضدعفونی دست ها در ابتدای ورود و رعایت فاصله گذاری ها و سایر تمهیدات برای رعایت فاصله میان مراجعه نمایندگان و کارمندان که همه مصوب و ابلاغ شده و ضمانت اجرایی دارد که بالاترین مقام هر سازمان متعهد به انجام آن شده است یعنی اگر در هر یک از شعب بانک ها و یا ادارات شهرستان ها این موارد رعایت نگردد مدیرکل آن سازمان باید به شخص استاندار جوابگو باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا آمار کرونا در استان بوشهر ناسازگاری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمار کرونا در استان بوشهر ناسازگاری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید